Project Description

Stopa cukrzyka

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, prawie 3 mln Polaków żyje ze zdiagnozowaną cukrzycą. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż wielu pacjentów ma stany przedcukrzycowe ( poziom glukozy w badaniu krwi na czczo 100-125mg/dl), a część jeszcze nie została zdiagnozowana. Nie bez powodu choroba ta jest nazywana “pierwszą niezakaźną epidemią”. Tempo wzrostu zachorowań w Polsce w latach 2013-2018 wyniosło aż 13,7% wśród osób dorosłych (i tylko połowa tego wskaźnika stanowiła efekt zmian demograficznych). Według niektórych szacunków na całym świecie na cukrzycę choruje 422mln, a ok. 172mln chorych jeszcze nie zostało zdiagnozowanych. Dane te są bardzo niepokojące, zwłaszcza w kontekście powikłań cukrzycy.

Jednym z częstszych powikłań przewlekłej cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów i naczyń. Jej rozwój ogranicza prawidłowe odczuwanie dotyku i temperatury w obrębie kończyn. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku stóp diabetyków, ponieważ są one każdego dnia narażone otarcia i urazy, a powstałe w ich wyniku rany goją się bardzo trudno. Gojenie utrudnia z jednej strony wysoki poziom glukozy we krwi, a z drugiej upośledzenie naczyń krwionośnych.

Brak prawidłowej profilaktyki może doprowadzić u pacjenta diabetologicznego do rozwoju Zespołu Stopy Cukrzycowej (ZSC).

Czym jest Zespół Stopy Cukrzycowej?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zespół stopy cukrzycowej oznacza obecność infekcji, owrzodzenia (rany), destrukcji głębokich tkanek z obecnością cech neuropatii (uszkodzenia nerwów) oraz niedokrwienia o różnym stopni nasilenia. U diabetyka stan rany pogarsza się bardzo szybko, co w połączeniu z utrudnionym procesem gojenia oraz bardzo niską dostępnością do profesjonalnej terapii ran, niestety znacznie podwyższa ryzyko amputacji części lub całej kończyny. W krajach rozwiniętych zespół stopy cukrzycowej jest najczęstszą przyczyną nieurazowych amputacji i dotyczy nawet 1 na 100 chorych

Czynniki sprzyjające ZSC:

  • ciasne, źle dopasowane obuwie – otarcia i ucisk sprzyjają powstawaniu ran,
  • deformacje kostno-stawowe – zaburzają rozkład sił nacisku i przeciążają różne obszary stopy (np. głowy kości śródstopia, okolice kości piętowej, szczyty palców), powodując powstawanie modzeli. Te zaś, nieleczone, uszkadzają tkanki położone głębiej, predysponując do powstawania ran,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci i zbyt agresywna pielęgnacja – każdy uraz stanowi potencjalną, trudno gojącą się ranę,
  • stosowanie ostrych narzędzi w domowych warunkach – jak wyżej,
  • kąpiele z gorącej wodzie – pacjenci z neuropatią (uszkodzenie nerwów) nie odczuwają prawidłowo temperatury, więc bardzo łatwo o poparzenie zbyt gorącą wodą,
  • stosowanie plastrów na odciski i preparatów kwasowych – są to preparaty szczególnie niebezpieczne dla diabetyków, ponieważ często prowadzą do poparze skóry. Preparaty te są nagminnie stosowane w celu usunięcia odcisków, niestety regularnie spotykamy się w gabinecie z powikłaniami po tych preparatach. Płyn kwasowy nie jest w stanie usunąć twardej masy rogowej odcisku, zaś rozlewa się dookoła, tworząc poparzenia.
  • chodzenie na boso – brak obuwia zwiększa ryzyko nastąpienia na ostry przedmiot, który może zranić skórę. Takie zranienie u osoby z neuropatią może być nieodczuwalne i może niepostrzeżenie zmienić się w ranę,
  • brak odpowiedniego nawilżania naskórka – przesuszony naskórek jest bardziej podatny na uszkodzenia.

Etapy gojenia rany w przebiegu ZSC u diabetyka (zdjęcia 1,2 i 3). Rana powstała w bardzo szybkim tempie na bazie odcisku. Zdjęcie nr 4 przedstawia zupełnie zdrowy palec rok od terapii. Pacjent jest pod stałą kontrolą w naszym gabinecie podologicznym.

Dekalog prawidłowej pielęgnacji stóp cukrzyka:

  • Twoja glikemia powinna być uregulowana w porozumieniu z lekarzem diabetologiem! Pamiętaj, że każde zranienie w obrębie stóp jest potencjalnym czynnikiem ryzyka do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej, szczególnie, jeśli Twoja glikemia jest niestabilna. 

  • Myj stopy codziennie w letniej wodzie z użyciem mydła. Kąpiel powinna trwać max. 2-3 minuty. Nadmierne rozmiękczanie naskórka powoduje jego macerację i w efekcie narażenie na uszkodzenia i infekcje.

  • Dokładnie osusz stopy po kąpieli. Pamiętaj o przestrzeniach międzypalcowych, są one najbardziej narażone na macerację.

  • Codziennie oglądaj dokładnie swoje stopy (jeśli sprawi Ci to trudność użyj lusterka lub poproś o pomoc bliską osobę). Jeśli masz neuropatię (Twoje czucie jest zaburzone) możesz nie poczuć skaleczenia. Dzięki codziennym oględzinom  zauważysz wszystkie niepokojące zmiany.

  • Obcinaj paznokcie delikatnie zdezynfekowanymi narzędziami. Pamiętaj, aby płytka była obcięta na prosto i niezbyt krótko – minimalizujesz wówczas ryzyko wrastania. Nie odrywaj elementów, których nie jesteś w stanie obciąć, możesz zranić palec. Jeśli obcinanie paznokci sprawia Ci trudność, odwiedź zaufany gabinet podologiczny,

  • Pamiętaj o codziennej pielęgnacji skóry odpowiednim kremem nawilżającym. Przesuszona skóra jest narażona na uszkodzenia i pęknięcia. Nie stosuj wysokich stężeń mocznika, max. 10%.
  • Dobieraj obuwie odpowiedzialnie – but powinien mieć odpowiednią długość i szerokość tak, aby unikać otarć i uciskania. Zbyt ciasne i niewygodne obuwie powoduje powstawanie odcisków i modzeli, które w przypadku cukrzycy mogą dać początek trudno gojącej się ranie.

  • Noś tylko bawełniane skarpety. Wybieraj te bezuciskowe i bezszwowe – szwy i zbyt ciasna gumka mogą powodować otarcia. Zmieniaj skarpety codziennie.
  • Unikaj chodzenia boso – pamiętaj, że neuropatia ogranicza czucie, możesz nawet nie zauważyć wbitego w stopę elementu.

  • Nigdy nie używaj plastrów na odciski. Stanowią one ogromne zagrożenie dla cukrzyków. Plastry i płyny zawierają mieszaniny kwasowe, które nie będą w stanie rozpuścić odcisku, za to bardzo szybko i głęboko wnikną w zdrową skórę, która go otacza, powodując poparzenia. Takie rany u cukrzyków bardzo szybko się nadkażają, ich gojenie jest niezwykle trudne, czasochłonne i drogie. W naszym gabinecie spotkaliśmy się już wielokrotnie z poważnymi powikłaniami po zastosowaniu plastrów na odciski.

  • Wszelkie zrogowacenia – odciski, modzele, pękające pięty – pozostaw swojemu podologowi. Zmiany te powinny być usuwane tylko przez wykwalifikowanego specjalistę z zachowaniem zasad aseptyki.

  • Jeśli musisz zastosować opatrunek, używaj bandażów bezuciskowych, unikaj plastrów, gdyż ich odklejanie może uszkodzić delikatny naskórek.

  • Nigdy nie ogrzewaj stóp na kaloryferach i piecykach – ograniczone czucie może spowodować, że coś co dla Ciebie będzie przyjemnym ciepłem, spowoduje niebezpieczne poparzenie. To samo dotyczy chłodnych nawiewów (klimatyzacja samochodowa z nawiewem na stopy), mogą one powodować nadmierną kurczliwość naczyń krwionośnych i doprowadzić nawet do miejscowej martwicy tkanek.

  • Zaprzyjaźnij się z podologiem. Regularne wizyty polepszą kondycję Twoich stóp i zminimalizują ryzyko powikłań. Pedicure podologiczny to profilaktyka ZSC i innych problemów z płytką paznokciową oraz skórą stóp.

  • Jeśli coś w wyglądzie Twoich stóp Cię niepokoi – reaguj natychmiast! Skontaktuj się ze swoim diabetologiem lub podologiem. Szybka reakcja może uratować Twoje zdrowie.

Przebieg podstawowego zabiegu podologicznego u diabetyka:

  • Podstawowy zabieg podologiczny (PZP) wykonywany regularnie to doskonała profilaktyka powikłań w postaci ZSC, a także innych przypadłości paznokci i skóry w obrębie stóp (jak m. in. infekcje grzybicze, kurzajki, wrastanie paznokci)

  • Diagnoza podologiczna
  • Dezynfekcja  pola zabiegowego

  • Skrócenie i oszlifowanie paznokci

  • Oczyszczenie wałów paznokciowych z mas rogowych
  • Usunięcie drobnych zrogowaceń przy użyciu kapturka ściernego

  • Aplikacja olejku pielęgnacyjnego na płytki paznokciowe
  • Wmasowanie kremu lub maści odpowiedniej dla skóry diabetyka
  • Przekazanie zaleceń do pielęgnacji domowej
  • Wszystkie zabiegi są przeprowadzane z zachowaniem należytej ostrożności. Używamy jedynie sterylnych narzędzi i materiałów jednorazowego użytku. Wszystkie preparaty stosowane w trakcie i po zabiegu są bezpieczne dla diabetyków.

Cennik
umów wizytę

Usługi