Project Description
Krwiak podpaznokciowy
Krwiak (haematoma) powstaje po urazie płytki paznokciowej
Krwiaki powstają zazwyczaj w wyniku urazów ostrych, jak na przykład uderzenie, stłuczenie, nadepnięcie szpilką, kopnięcie w twardy przedmiot, jednak zdarza się również wystąpienie krwiaka po urazie tzw. “przetrwałym”. Dzieje się tak najczęściej w zbyt ciasnym, niewygodnym obuwiu lub podczas pieszych górskich wędrówek. Ciasne obuwie powoduje ciągły ucisk na niezwykle delikatną i bogato unaczynioną tkankę jaką jest łożysko paznokcia. W wyniku tego ucisku dochodzi do wynaczynienia łożyska i powstania rozlanego krwiaka pomiędzy łożyskiem a płytką paznokciową.
Krwiaki podpaznokciowe to bardzo częsta przypadłość u osób uprawiających regularnie sport – szczególnie piłkę nożną, biegi, czy koszykówkę. Zmiany zabarwienia płytki paznokciowej zawsze powinny być skonsultowane z podologiem, a jeśli zachodzi taka konieczność (zmiana budzi wątpliwości), podolog kieruje na badanie dermatoskopowe do dermatologa.
Terapia
Jeśli pacjent zgłosi się do gabinetu bezpośrednio lub w ciągu kilku godzin od urazu, istnieje możliwość bezbolesnego odbarczenia krwiaka – w płytce paznokciowej nawierca się sterylnym frezem niewielki otwór, który pozwala ewakuować krew zgromadzoną pod płytką. Dzięki temu jest szansa uratowania paznokcia, ryzyko, iż zacznie on schodzić zdecydowanie maleje. Zabieg daje uczucie ulgi i jest bezbolesny.
Jeśli jednak od urazu minęło już dużo czasu, a krew po płytką stężała, w trakcie zabiegu należy oczyścić całą płytkę , pod którą zgromadził się wylew. W domu należy stosować odpowiedni, dobrany przez podologa preparat do dezynfekcji oraz preparat stymulujący wzrost paznokcia, jeśli jest taka konieczność. Na kolejnych wizytach monitorowany jest wzrost zdrowej płytki paznokciowej.