Project Description
Plastyka wałów okołopaznokciowych
Zabieg chirurgicznej plastyki wałów okołopaznokciowych stanowi odpowiedź na najbardziej zaawansowane problemy z wrastaniem.
Wrastanie paznokci to bardzo złożony problem, a w niektórych przypadkach ma on niestety charakter nawrotowy (WIĘCEJ O WRASTANIU PAZNOKCI PRZECZYTASZ TUTAJ). Wielokrotne stany zapalne prowadzą do deformacji, przerostu oraz zbliznowacenia wałów okołopaznokciowych, co zaś powoduje, że standardowe terapie podologiczne mogą przynosić jedynie krótkotrwały efekt.. Dzieje się tak, ponieważ pozapalny, stwardniały wał stanowi barierę dla rosnącej płytki paznokciowej. Przy tak zaawansowanym wrastaniu długoterminową ulgę przynosi chirurgia. Zabieg w znieczuleniu miejscowym, przeprowadza wyspecjalizowany w chirurgii palucha zespół podologiczno-chirurgiczny.
Dlaczego plastyka?
Standardowe metody chirurgiczne, stosowane dotychczas przy nawrotowym wrastaniu to awulsja (całkowite osunięcie płytki paznokciowej) oraz resekcja klinowa (częściowe, klinowe wycięcie wrastającego elementu). Niestety skuteczność tych metod jest bardzo niska (szacuje się ją na kilka procent szans). Niemalże każdego dnia spotykamy w gabinecie pacjentów, którzy na drodze terapii wrastającego paznokcia spotkali się z awulsją i/lub resekcją klinową, w skrajnych przypadkach paznokieć był zrywany nawet kilkadziesiąt razy u jednego pacjenta….
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ często to nie sama płytka paznokciowa stanowi problem, tylko przerośnięty wał paznokciowy. Niestety w takim przypadku usunięcie płytki (awulsja) zazwyczaj kończy się jeszcze poważniejszym wrastaniem – brak płytki powoduje, iż wał paznokciowy “zapada się” na odsłonięte łożysko i blokuje zrastający paznokieć.
Podobnie wygląda sytuacja pacjentów po podcięciu klinowym. Nawroty wrastania po tym zabiegu są bardzo częste, ponieważ wycięcie brzeżne płytki paznokciowej wraz z macierzą osadzoną głęboko w wale jest trudne i wymaga dużego doświadczenia od operatora. Najczęściej wycinany jest sam element drażniący, a macierz zostaje w wale. Odrastające elementy, produkowane przez niedociętą macierz, wbijają się w wał w miejscu trudnodostępnym dla podologa.
Tymczasem nowoczesny zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych, przy prawidłowej terapii podologicznej i współpracy ze strony pacjenta, daje prawie stuprocentową skuteczność. Doświadczony specjalista podolog oceni każdy przypadek indywidualnie i mając na uwadze dobro pacjenta, rozważy kwestie ekonomicznej i etycznej opłacalności kontynuacji terapii podologicznej. W sytuacji, gdy będzie podejrzewał, iż skuteczność terapii pedologicznej może być krótkotrwała, pokieruje pacjenta do doświadczonego chirurga, specjalizującego się w plastyczne wałów paznokciowych.
Wskazania do plastyki wałów paznokciowych:
- Genetyczne predyspozycje do wrastania paznokci oraz genetyczny przerost wałów.
Uporczywe, nawracające wrastanie paznokcia.
Wały paznokciowe przerośnięte w wyniku nawracających stanów zapalnych.
Konieczność okresowego wracania do terapii klamrą ortonyksyjną – nawracanie dolegliwości bólowych.
Zaawansowany stan zapalny, który po wygojeniu niestety nawracał, mimo terapii podologicznej.
Ten sam paluch kilka miesięcy po udanym zabiegu plastyki wałów paznokciowych.
Jak wygląda zabieg plastyki wałów?
Jeśli któryś z naszych specjalistów oceni, że są wskazania do zabiegu, zostanie przygotowana historia przypadku z fachowym opisem i dokumentacją zdjęciową. Pacjent jest kierowany do zaufanej kliniki, w której zabieg wykonuje chirurg z wieloletnim doświadczeniem w plastyce wałów.
Zabieg należy do tzw. “małej chirurgii”i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czas rekonwalescencji przy prawidłowym gojeniu wynosi ok. 2 tygodnie. Po tym czasie w naszym gabinecie kontynuowana jest, terapia podologiczna, dobrana do przypadku.