Project Description
Hiperkeratozy
Odciski i modzele to masy zrogowaciałego naskórka, pojawiające się w miejscach narażonych na przeciążenia.
Rogowacenie naskórka jest procesem fizjologicznym i stanowi naturalny mechanizm ochronny skóry przed uciskiem i tarciem. Zdarza się, że w wyniku działania różnych czynników proces keratynizacji (rogowacenia) zostaje zaburzony i przebiega zbyt intensywnie. Hiperkeratozy mogą dotyczyć rozległych obszarów (na przykład w okolicy pięt) bądź też tworzyć bardziej zwarte odgraniczone struktury (modzele i odciski).
Przyczyny powstawania hiperkeratoz
Nadmierna masa ciała
Deformacje kostne wywołujące nierównomierny nacisk ciała na podłoże
Źle dobrane obuwie (szpilki, zwężane noski, baleriny, zbyt ciasne i wąskie buty, obuwie BHP)
Przeciążenia wywołane intensywnym uprawianiem sportu
Przewlekłe schorzenia (cukrzyca, RZS, choroby tarczycy)
Zaburzenia krążenia
- Predyspozycje genetyczne
Nadmierna suchość lub nadpotliwość skóry
1. Odcisk na podeszwowej części palucha.
2. Zrogowacenie obejmujące okolice kości piętowej.
3. Odciski ukryte w modzelach.
4. Miejsce po usunięciu bolesnego odcisku na pierwszej głowie kości śródstopia u osoby z paluchem koślawym (łac. Hallux Valgus).
Terapia podologiczna
Najważniejszym elementem terapii jest – w miarę możliwości – wyeliminowanie pierwotnego czynnika powodującego dane zrogowacenie. Jest to możliwe przy interdyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów, jednak podstawą jest prawidłowe zdiagnozowanie tego czynnika.
W gabinecie podologicznym skupiamy się na delikatnym, acz skutecznym usunięciu danego problemu. W zależności od struktury (czy jest to odcisk, czy modzel, czy może problem zrogowaciałych, pękających pięt) dobieramy odpowiednie sterylne narzędzia lub jednorazowe materiały. W trakcie zabiegu delikatnie wyłuszczamy zrogowacenia, aby nie prowokować naskórka do jeszcze większej ich produkcji. Staramy się oczywiście, aby zabieg był bezbolesny.
W przypadku wieloletnich zrogowaceń bywa, że konieczna jest większa ilość zabiegów wykonywanych co kilka tygodni. Specjalista może zalecić kontrolę w gabinecie, po usunięciu niektórych zmian – ma to na celu weryfikację prawidłowego gojenia i kontrolę przebiegu terapii.
Najeży pamiętać, że jeśli pacjent nie zajmie się pierwotną przyczyną, nie zmieni złych nawyków pielęgnacyjnych lub tych dotyczących doboru obuwia, problem zrogowaceń może nawracać.