Project Description
Bezpieczeństwo to nasz priorytet
Obowiązek sterylizacji narzędzi w gabinecie podologicznym wynika wprost z wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak wygląda proces i dlaczego jest on tak ważny dla Twojego bezpieczeństwa?
W trakcie zabiegów podologicznych może dojść do przerwania ciągłości naskórka. Nie zawsze towarzyszy temu krwawienie, czasami uraz jest tak niewielki, że nie zostają uszkodzone naczynia krwionośne, jednak ranka stanowi potencjalnie wrota infekcji – mogą przez nią wniknąć drobnoustroje chorobotwórcze obecne na narzędziach. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy gabinet bezwzględnie przestrzegał obowiązku dezynfekcji i sterylizacji narzędzi.
Nie wszyscy klienci, będący nosicielami infekcji zakaźnych (na przykład WZW B, HIV) są tego w ogóle świadomi. Nie trudno więc wyobrazić sobie jak ogromne ryzyko niesie za sobą korzystanie z usług osób, które nie sterylizują narzędzi (TAK! Niestety nadal można trafić w takie miejsca…).
Wyobraźmy sobie potencjalną sytuację – do gabinetu lub podologa mobilnego nie spełniającego wymogów sanitarnych trafia klientka zakażona np. wirusem HIV… Jeśli w trakcie zabiegu klientka zostanie skaleczona, na narzędziach pozostaje wirus. Ponieważ te nie są poddane procesowi sterylizacji, każda kolejna osoba, która ma wykonaną usługę tymi narzędziami, może zostać zainfekowana! Jeśli taki usługodawca przyjmuje po 5 klientów dziennie, naraża ok. 100 osób miesięcznie! Jest to niewyobrażalna nieodpowiedzialność, tym bardziej, że przecież takim zainfekowanym narzędziem może nawet zaciąć sam siebie…
Pakiet po lewej to pakiet przed sterylizacją (niebieski pasek testowy w środku pakietu oraz jasnoróżowy w prawym dolnym rogu zmienią kolor po sterylizacji). Pakiet po prawej został wysterylizowany, a paski kontrolne zmieniły kolor na szary, co oznacza, że proces sterylizacji przebiegł prawidłowo.
Dezynfekcja to nie to samo co sterylizacja.
Bardzo często w mediach społecznościowych można znaleźć ogłoszenia specjalistów deklarujących, że “dezynfekują narzędzia”. Należy jednak pamiętać, że proces dezynfekcji nie wyklucza ryzyka przeniesienia infekcji! Dzieje się tak dlatego, że w procesie dezynfekcji są niszczone tylko drobnoustroje chorobotwórcze, zaś ich formy przetrwalnikowe mogą zostać zniszczone jedynie w procesie sterylizacji. Sama dezynfekcja nie zapewnia więc bezpieczeństwa podczas zabiegów!
Kluczem do bezpieczeństwa jest prawidłowy proces dezynfekcji w połączeniu ze sterylizacją. Po każdym zabiegu w Studio44 narzędzia wielokrotnego użytku (cążki, dłutka, cęgi, frezy) są dezynfekowane, czyszczone, płukane, osuszane i pakowane w jednorazowe pakiety do sterylizacji. Pakiety są cięte z tzw. “rękawa sterylizacyjnego”, który zakupujemy w specjalistycznej hurtowni medycznej. Następnie pakiety umieszczamy na tacach autoklawu i uruchamiamy automatyczny proces sterylizacji. Świadomy klient powinien zwrócić uwagę, czy metalowe narzędzia, którymi wykonywana jest usługa, zostały wyjęte z jednorazowych pakietów do sterylizacji. Na każdym pakiecie jest znacznik, który zmienia kolor po prawidłowo przeprowadzonym procesie sterylizacji.
Nasz autoklaw marki YESON jest największym i najnowocześniejszym urządzeniem tego typu spośród dostępnych obecnie na rynku. W trakcie procesu sterylizacji narzędzia są poddawane działaniu próżni frakcjonowanej, ciśnienia dwóch atmosfer oraz pary wodnej o temperaturze 134 stopni Celsjusza. Ponadto nasz autoklaw raz na kwartał przechodzi specjalistyczne badania “sporal”, które potwierdza, że autoklaw jest sprawny, a sterylizacja przebiega prawidłowo.
Korzystając z usług profesjonalnych, sprawdzonych (!) salonów możecie czuć się bezpiecznie – każdy salon przechodzi co roku restrykcyjną kontrolę Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Możemy się pochwalić wzorową opinią Urzędników, po każdej kontroli otrzymujemy najlepszą opinię pisemną, a osoby kontrolujące zawsze chwalą nas za zachowanie reżimu sanitarnego na najwyższym poziomie 🙂