Project Description

Grzybica paznokci

Infekcja grzybicza może dotyczyć tylko paznokci lub towarzyszyć schorzeniom skóry stóp.

Grzybica może być wywołana przez różne grzyby, jednak najczęściej są to dermatofity, rzadziej grzyby drożdżopodobne lub pleśnie. Jest to bardzo powszechna infekcja, która bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Do zakażenia najczęściej dochodzi na basenie, w saunie, czy też w wyniku używania tych samych artykułów do pielęgnacji stóp przez wiele osób. Aby zapobiec rozwojowi infekcji i przenoszeniu się jej na nowe obszary, należy podjąć natychmiast działania terapeutyczne.

Jak wygląda postępowanie podologiczne w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej?

W celu zdiagnozowania z jakim patogenem mamy do czynienia, należy pobrać zeskrobiny do badania mykologicznego. Pobranie materiału w naszym gabinecie jest bezbolesne. Procedura pobrania jest sztywno określona przez doświadczone laboratorium, z którym współpracujemy, dzięki temu wyniki są wiarygodne. Po ok. 30 dniach hodowli otrzymujemy wynik, a następnie planujemy terapię.

Dlaczego terapie domowe są nieskuteczne?

Aby terapia grzybicy była skuteczna konieczne jest regularne, dokładne oczyszczanie miejsc zmienionych chorobowo przez podologa. Infekcja zaczyna się zazwyczaj od zajęcia łożyska paznokcia, dlatego oczyszczenie płytki jest tak ważne – żaden preparat miejscowy nie będzie skutecznie przenikał przez tak grubą warstwę płytki, aby działać w miejscu infekcji. W przypadku leczenia dermatologicznego stosowane preparaty doustne działają na macierz paznokcia, blokując dalszy rozwój infekcji. Nie działają one jednak na już zajętą chorobowo płytkę, a brak jej dokładnego oczyszczenia powoduje, iż dochodzi do wtórnych nadkażeń i w efekcie takie leczenie zazwyczaj jest nieskuteczne. (a jest niestety obciążające dla organizmu.

Terapia infekcji grzybicznych bywa długotrwała i żmudna.

Powodzenie terapii jest uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym jest systematyczność pacjenta i chęć współpracy z podologiem oraz stosowanie się do jego zaleceń. Terapia trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy, jednak u osób w podeszłym wieku, cierpiących na schorzenia układu krążenia lub przyjmujących leki immunosupresyjne, czas terapii może się wydłużyć.

Przebieg terapii podologicznej:

  • Wywiad podologiczny
  • Pobranie materiału do badania mykologicznego (więcej na temat badania mykologicznego przeczytasz TUTAJ)

  • Dezynfekcja okolicy zabiegowej
  • Bezbolesne opracowanie i oczyszczenie paznokcia zmienionego chorobowo przy pomocy sterylnych frezów

  • Dobranie preparatów do stosowania w domu (preparaty płatne dodatkowo)

  • W przypadku infekcji bardzo zaawansowanych podolog skieruje Cię do zaufanego dermatologa celem dobrania odpowiedniej terapii doustnej do wyniku badania mykologicznego.

  • Oczyszczanie miejsca zmienionego chorobowo odbywa się co ok. 4 tygodnie. Częstotliwość może być jednak zmieniana przez podologa.
cennik
Umów wizytę

Usługi