Project Description
Paznokieć wrastający
Z procesem wrastania mamy do czynienia, gdy boczna krawędź paznokcia drażni wał, powodując powstawanie rany.
Wrastanie paznokci to jeden z najczęstszych problemów, z jakim do naszego gabinetu zgłaszają się pacjenci. Gdy z jakiegoś powodu płytka paznokciowa przerywa ciągłość naskórka, w wale paznokciowym tworzy się rana. Ciepłe, wilgotne środowisko i brak szybkiej reakcji niestety często prowadzą do zainfekowania rany. Do najczęstszych objawów wrastania zaliczamy ból, obrzęk, zaczerwienienie, a gdy stan jest zaawansowany, pojawia się wysięk ropowiczy i ziarnina (silnie unaczyniona, żywoczerwona tkanka naprawcza).
Problem wrastania paznokci może dotyczyć nawet 15% populacji, bez względu na wiek czy płeć, jednak zdecydowane nasilenie wrastania następuje u nastolatków w okresie dojrzewania oraz u seniorów.
W przypadku nastolatków nasilone wrastanie jest prawdopodobnie spowodowane stabilizacją gospodarki hormonalnej, która bardzo często predysponuje do nadpotliwości. Rozmiękczony wał paznokciowy obrzęka i jest dużo bardziej narażony na uszkodzenia. Bardzo często nasilona potliwość idzie w parze z nieprawidłowym skracaniem (a nawet urywaniem) paznokci, co niestety zazwyczaj prowadzi do rozwoju problemu wrastania.
U seniorów zaś dużo częściej dochodzi do deformacji i pogrubienia płytki paznokciowej, co wraz z ograniczeniami ruchowymi i słabszym wzrokiem, znacznie utrudnia prawidłową pielęgnację.
Dlaczego należy reagować natychmiast, gdy pojawią się pierwsze symptomy wrastania?
Niestety wrastanie paznokci ma charakter nawrotowy, a każdy kolejny stan zapalny powoduje twardnienie i bliznowacenie wałów paznokciowych, co utrudnia każdą kolejną terapię. Najczęściej spotykamy się z zaawansowanymi stanami zapalnymi spowodowanymi wrastaniem. Pacjenci bardzo często zanim zgłoszą się do podologa, przez wiele dni stosują tzw. „domowe metody” na wrastanie (jak polewanie wodą utlenioną, moczenie w sodzie, czy gorącej wodzie, a także aplikacja dostępnych bez recepty maści z antybiotykiem). Metody te są zazwyczaj nieskuteczne, ponieważ zainfekowana rana wymaga prawidłowej, profesjonalnej dezynfekcji i zaopatrzenia preparatami przeznaczonymi do gojenia ran. Wszelkiego rodzaju maści jedynie zapychają ranę, utrudniając jej autolizę, czyli samoistne oczyszczanie się, zaś pod tłustą maścią chętnie rozwijają się bakterie.
Należy pamiętać, że podstawą do wyleczenia stanu zapalnego jest usunięcie elementu płytki, który drażni wał. W przeciwnym razie jedynie zaleczamy chwilowo rankę i jest tylko kwestią czasu, gdy infekcja nawróci.
Brak natychmiastowej reakcji powoduje, że znacznie zwiększa się ryzyko przerostu wałów paznokciowych. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia jest ingerencja chirurgiczna.
Czynniki sprzyjające wrastaniu paznokci:
- Nieprawidłowe obcinanie paznokci (obcinanie zbyt krótko lub “na okrągło”)
- Nadwaga i otyłość
Nadpotliwość skóry stóp
Deformacje kostne, paluch koślawy, palce młotkowate
- Zmiana postawy spowodowana ciążą
Nieprawidłowy chód (zaburzenia biomechaniczne)
Przeciążenia spowodowane intensywnym uprawianiem sportu (piłka nożna, bieganie)
Terapia podologiczna
Terapia wrastającego paznokcia w gabinecie podologicznym zaczyna się po uprzednim wyleczeniu stanu zapalnego. Metodę wybiera podolog, dostosowując ją do przyczyny wrastania. Należy pamiętać, iż problem wrastania ma charakter nawrotowy.
Bardzo często konieczna jest terapia interdyscyplinarna – na przykład konsultacja u fizjoterapeuty i dobór indywidualnych wkładek, gdy jedną z przyczyn wrastania jest zaburzona biomechanika (niewłaściwe przetaczanie stopy). Zdarza się, iż terapia wrastania dodatkowy wymaga pracy nad nadpotliwością, która również sprzyja rozwojowi patologicznych stanów w obrębie płytki paznokciowej. Podobnie w przypadku nadwagi – brak działania w tej materii powoduje, iż paluch ulega ciągłym przeciążeniom i problem będzie nawracał.
W naszym gabinecie stawiamy na holistyczne spojrzenie na organizm. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, starając się docierać do pierwotnej przyczyny problemu.