Project Description

Wkręcanie się paznokci

Wkręcanie się paznokci jest często mylone z ich wrastaniem.

Są to jednak dwa różne patologiczne procesy w obrębie płytki paznokciowej. Z wrastaniem mamy do czynienia, gdy boczna krawędź płytki narusza ciągłość naskórka w wale paznokciowym, co powoduje ból i prowadzi do powstania stanu zapalnego z obrzękiem, zaczerwienieniem i wysiękiem ropowiczym (więcej o wrastaniu paznokci przeczytasz TUTAJ). Paznokieć wkręcający zaś nie narusza tkanki w wale. Zwija się przybierając kształt rurki, a jego boczne brzegi uciskają wały paznokciowe prowadząc do powstawania zrogowaceń, które często dają dolegliwości bólowe imitując wrastanie paznokci.

Najczęstsze przyczyny wkręcania się paznokci:

  • Deformacje stóp  (np. Hallux Valgus)

  • Predyspozycje genetyczne 

  • Suchość płytek paznokciowych

  • Zbyt ciasne i źle dobrane obuwie (szpilki, zwężane noski, sztywne buty)

  • Nieprawidłowe skracanie i wycinanie bocznych brzegów paznokci
  • Zaburzenia biomechaniczne (nieprawidłowe stawianie stóp)

Paznokieć wkręcający z widocznym zrogowaciałym łożyskiem.

Paznokieć wkręcający po terapii klamrą.

Paznokieć wkręcający w trakcie terapii klamrą.

Jak wygląda terapia podologiczna paznokci wkręcających się?

Podczas zabiegu u osoby z wkręcaniem się paznokci, podolog skupia się na prawidłowym skróceniu paznokci, a także ich oszlifowaniu. Wkręcanie powoduje gromadzenie w wałach paznokciowych zrogowaceń, co zaś prowadzi do powstawania bolesnych odcisków. W trakcie zabiegu usuwane są wszelkie nagromadzone masy rogowe i odciski z wałów, aby odciążyć skórę i wyeliminować przyczyny bólu.

Jeśli istnieje takie wskazanie, podolog może zaproponować terapię klamrą ortonyksyjną (więcej o klamrach przeczytasz TUTAJ). Należy jednak pamiętać, że wkręcanie się paznokci ma charakter nawrotowy i klamry nie stanowią złotego środka terapeutycznego. Są one wspaniałym narzędziem odciążającym wał paznokciowy od ucisku, co zazwyczaj przynosi ogromną ulgę od bólu.

U niektórych pacjentów terapię klamrą stosuje się co kilkanaście miesięcy, na zasadzie “podtrzymania” efektów, ponieważ determinowany predyspozycjami genetycznymi rurkowaty kształt paznokci może nawracać.

Nawrót objawów pojawia się prawie zawsze, gdy pacjent nie wyeliminuje szkodliwych praktyk i nie zastosuje się do zaleceń podologa.

 

Jak prawidłowo dbać o paznokcie wkręcające się?

  • Regularnie skracaj paznokcie, obcinając je “na prosto” z lekko zaokrąglonymi bokami – nie wycinaj brzegów płytki – wycięte odrosną i mogą zacząć wrastać powodując jeszcze większe dolegliwości bólowe.
  • Zrezygnuj z wąskiego, źle dopasowanego obuwia i wysokich obcasów.
  • Stosuj zalecony przez podologa preparat nawilżający płytkę paznokciową.
  • W przypadku zaburzeń biomechaniki i deformacji kostno-stawowych stóp odwiedź fizjoterapeutę – dobierze on wkładki odciążające do Twojego problemu.

Cennik
Umów wizytę

Usługi